Słuchanie to umiejętność, którą może ćwiczyć każdy, w każdym wieku. Jeśli jesteś osobą dorosłą, która dopiero uczy się angielskiego, nie czuj się zniechęcony swoim poziomem umiejętności. Możesz poprawić swoje umiejętności słuchania dzięki praktyce, tak jak każdy inny. Dzięki odpowiednim strategiom będziesz w stanie słuchać bardziej aktywnie, z większym zrozumieniem i pewnością siebie.

Słuchanie w języku angielskim - zalety

 • Słuchanie to umiejętność, którą można rozwinąć dzięki praktyce - bez względu na to, na jakim poziomie biegłości jesteś teraz.
 • Słuchanie poprawia Twoje zrozumienie tematu, co z kolei sprawia, że łatwiej jest odpowiedzieć odpowiednimi słowami.
 • Słuchanie to świetny sposób na przygotowanie się do nadchodzącej rozmowy lub spotkania. Poczujesz się pewniej wiedząc, czego się spodziewać i co powiedzieć.
 • Słuchanie to świetny sposób na relaks i odstresowanie się po długim dniu.
 • Słuchanie może odbywać się podczas wykonywania innych czynności, takich jak jazda samochodem czy ćwiczenia. Nie musisz siedzieć w ciszy, aby ćwiczyć swoje umiejętności słuchania.
sluchanie angielski

Słuchanie w języku angielskim - techniki

 • Aktywne słuchanie - Polega na czymś więcej niż tylko na byciu obecnym i biernym czekaniu, aż druga osoba skończy swoje myśli. Kiedy angażujesz się w aktywne słuchanie, aktywnie próbujesz zrozumieć, co mówi druga osoba i przeformułować to do siebie.
 • Używanie wyobraźni i umiejętności wizualizacji - Jest to szczególnie pomocne, gdy próbujesz zrozumieć bardziej złożone treści. Jeśli słuchasz wykładu o historii hiszpańskiej wojny domowej, wyobraź sobie rozgrywające się wydarzenia. Jeśli słuchasz wywiadu, w którym gospodarz pyta gościa o jego dzieciństwo, spróbuj zwizualizować dom, w którym gość spędził dzieciństwo. Wyobraźnia i wizualizacja to potężne narzędzia, które mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć każdy rodzaj treści.
 • Używanie bloków mentalnych - Bloki mentalne to w zasadzie zbiór słów, fraz i pomysłów, które odbierasz z treści, których słuchasz. Na przykład, jeśli słuchasz podcastu o nowych przepisach dotyczących opodatkowania, możesz mieć bloki mentalne, takie jak "obniżenie podatku", "podatek dochodowy" i "mieszkanie". Kiedy masz bloki mentalne, nie ignoruj ich po prostu. Zamiast tego postaraj się nadać im sens. Być może będziesz musiał włożyć trochę dodatkowego wysiłku, ale pomogą ci one lepiej zrozumieć treść.

Słuchanie w języku angielskim - ćwiczenia

Ćwiczenia na słuchanie to świetny sposób na poprawienie swoich umiejętności słuchania. Oto kilka z nich:

 • Wyłącz dźwięk w filmie. Oglądaj wideo tylko z napisami. Po zakończeniu filmu (bez dźwięku) włącz dźwięk i obejrzyj go ponownie, aby sprawdzić, czy tym razem rozumiesz dźwięk.
 • Nagraj siebie mówiącego o czymś. Następnie odsłuchaj nagranie i sprawdź, na ile rozumiesz to, co powiedziałeś.
 • Codziennie słuchaj tego samego podcastu informacyjnego lub podcastu na ten sam temat, który lubisz.