CPE – co daje?

Certyfikat CPE to cenny certyfikat znajomości języka angielskiego. Jest on uznawany w wielu krajach anglojęzycznych, między innymi w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii. Certyfikat CPE wskazuje, że posiadasz wysoki poziom znajomości języka angielskiego i możesz go wykorzystać, aby ubiegać się o pracę, program edukacji policealnej lub uzyskać wizę, aby odwiedzić inne kraje.

CPE – jak się przygotować?

Istnieje wiele sposobów na przygotowanie się do egzaminu CPE. Możesz wziąć udział w kursie w szkole językowej, uczyć się z prywatnym korepetytorem lub skorzystać z książki i materiałów do samodzielnej nauki.

Jeśli chcesz wziąć udział w kursie, powinieneś odwiedzić szkoły językowe i zapytać o ich programy i kursy. Poszukaj szkoły, która oferuje rodzaj przygotowania, jakiego potrzebujesz, czy jest to ogólny angielski, czy angielski do celów akademickich. Istnieje również wielu prywatnych korepetytorów i usług online, które pomagają w przygotowaniu do egzaminu CPE. Możesz również kupić książki, które pomogą Ci w nauce, ale upewnij się, że wybierasz odpowiednie książki dla swojego poziomu i rodzaju egzaminu.

certyfikat CPE

CPE – co obejmuje?

Egzamin CPE składa się z czterech części: Reading, Writing, Listening i Speaking. Część Reading testuje Twoją zdolność do rozumienia tekstów pisanych. Obejmuje ona teksty o różnej tematyce, takie jak polityka, sztuka, nauka i biznes. Część Writing sprawdza umiejętność pisania w różnych kontekstach, takich jak eseje akademickie czy raporty biznesowe. Część Listening sprawdza Twoją umiejętność rozumienia mówionego języka angielskiego. Część Speaking sprawdza Twoją umiejętność wypowiadania się w języku angielskim, zarówno w rozmowach indywidualnych, jak i grupowych.

Poziom każdego egzaminu jest określany przez biegłość w każdym z tych obszarów. Test CPE jest dostępny na czterech poziomach: Beginner, Intermediate, Advanced i Proficient. Poziom egzaminu jest określany przez osobę przystępującą do egzaminu.

CPE – poziomy i rodzaje egzaminów

Poziom Beginner przeznaczony jest dla nierodzimych użytkowników języka angielskiego, którzy są na poziomie elementarnym lub wczesnym średniozaawansowanym. Poziom Intermediate przeznaczony jest dla nierodzimych użytkowników języka angielskiego, którzy są na poziomie średniozaawansowanym lub wczesnym zaawansowanym. Poziom zaawansowany przeznaczony jest dla osób nie będących rodzimymi użytkownikami języka angielskiego, które są na poziomie zaawansowanym. Poziom Proficiency przeznaczony jest dla rodowitych użytkowników języka angielskiego.

Osoby przystępujące do egzaminu CPE muszą wybrać poziom egzaminu w momencie rejestracji. Nie ma możliwości zmiany poziomu egzaminu po wstępnej rejestracji. Test CPE jest dostępny zarówno w wersji komputerowej jak i papierowej. Test CPE w formie komputerowej jest oferowany na miejscu lub po wcześniejszym umówieniu się w centrach egzaminacyjnych IES w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i wybranych miastach w innych krajach. Test CPE w formie papierowej jest dostępny wyłącznie w centrach egzaminacyjnych IES w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.